Bokvica sadrži tanine, pektine, limunsku kiselinu, vitamin C, saponozide i fitoncide. Takođe sadrži dosta sluzi, ulja, belančevina i šećera. Među lekovitim biljkama poseduje najjače antibakterijsko delovanje dokazano još 1958. godine kada su u njoj otkriveni fitoncidi. Deluje kod raznih upala kože i sluznice, za lečenje gnojnih procesa i rana, naročito na staphylococcus aureus. Koristi se kod katara disajnih organa, kao i upala i čireva u želudačno-crevnom traktu zbog delovanja sluzi i tanina.
Saponini koje sadrži koren jagorčevine potpomažu ekspektoraciju. Pospešuju izlučivanje sluzi iz bronhija, razređuju gusti sekret i olakšavaju iskašljavanje.
Timol koga sadrži majkina dušica i mentol deluju blago antiseptički i smanjuju upalu sluznice.
Dodatkom vitamina C pojačava se profilaksa i lečenje raznih infekcija. Vitamin C povećava fagocitnu moć krvnih ćelija - leukocita i time otpornost organizma prema mikroorganizmima. Spada u red najefikasnijih antioksidanasa. Vitamin C je hidrosolubilan i višak se izlučuje iz organizma te ne postoji mogućnost predoziranja.
Dnevne potrebe za vitaminom C su kod odraslog čoveka od 75-100 mg.
Jedna supena kašika (15 ml) sadrži 15 mg vitamina C.
Lipov med sadrži niz vitamina (B1, B2, B6, E, K, C, provitamin A i td.), obilje fermenata (enzima), dvadesetak mineralnih materija od kojih je najznačajniji kalijum. Takođe sadrži fitoncide koji poseduju baktericidno i antimikološko dejstvo.
Med reguliše krvni pritisak, normalizuje rad srca, malokrvnost, pore-mećaje organa za varenje i disanje, i ublažava nervnu i psihičku iscrpljenost.