Koristimo internet kolačiće (cookies) i poštujemo Vašu privatnost kako bi imali optimalno iskustvo na našoj web strani.
Pogledajte Politiku privatnosti za više detalja.

Kalendar promocija

Filtriranje proizvoda

Sortiraj po:

Brend:

više

Posebne ponude:

Opseg cene:

Folna kiselina

BiVits ActiFolic 60 tableta

BiVits ActiFolic 60 tableta

2.040,00 RSD

2.400,00 RSD

Ferifolik Direct 20 kesica

Ferifolik Direct 20 kesica

800,00 RSD

1.000,00 RSD

Feroglobin B12 30 kapsula

Feroglobin B12 30 kapsula

1.440,00 RSD

1.600,00 RSD

Feroglobin Forte 30 kapsula

Feroglobin Forte 30 kapsula

2.002,50 RSD

2.225,00 RSD

Folna kiselina – esencijalni vitamin za zdravlje i razvoj

Folna kiselina, poznata i kao vitamin B9, je jedan od najvažnijih vitamina iz B kompleksa. Učestvuje u sintezi DNK, pomaže u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, podržava zdravlje nervnog sistema i ključna je za pravilan razvoj ploda tokom trudnoće. Iako se prirodno nalazi u hrani, folna kiselina u obliku dodatka ishrani često se preporučuje ženama koje planiraju trudnoću, trudnicama, deci i osobama sa anemijom ili povećanom potrebom za ovim vitaminom.

Šta je folna kiselina?

Folna kiselina je sintetički oblik folata, koji se prirodno nalazi u tamnozelenom povrću i drugoj hrani. U telu se koristi za:

  • Pravilno stvaranje i rast ćelija

  • Prevenciju defekata neuralne cevi kod fetusa

  • Regeneraciju tkiva

  • Smanjenje nivoa homocisteina (važnog faktora za zdravlje srca)

Zbog svoje uloge u razvoju mozga i kičmene moždine fetusa, folna kiselina je nezaobilazan deo prenatalne nege.

Folna kiselina za trudnice

Folna kiselina je jedan od najvažnijih suplemenata u trudnoći. Unos dovoljne količine folne kiseline smanjuje rizik od ozbiljnih urođenih mana, kao što su spina bifida i anencefalija – defekti neuralne cevi kod beba. Osim toga, folna kiselina podržava pravilno stvaranje placente, rast materice i pomaže u sprečavanju anemije kod trudnice.

Preporučena dnevna doza folne kiseline za trudnice je 400–800 mcg, u zavisnosti od preporuke lekara. U nekim slučajevima (npr. kod genetske predispozicije ili prethodnih trudnoća sa komplikacijama), doze mogu biti i veće.

Folna kiselina za planiranje trudnoće

Optimalno vreme za početak uzimanja folne kiseline je najmanje 3 meseca pre začeća. Na taj način se obezbeđuju optimalni nivoi folata u telu pre nego što dođe do formiranja neuralne cevi (u prvim nedeljama trudnoće). To je razlog zašto se ženama koje planiraju trudnoću uvek preporučuje dodatak folne kiseline, čak i pre nego što saznaju da su trudne.

Najbolja folna kiselina za trudnice

Najbolja folna kiselina za trudnice je ona koja sadrži aktivni oblik – L-metilfolat, koji telo lako koristi. Kvalitetni prenatalni suplementi sadrže folnu kiselinu u kombinaciji sa:

  • Vitaminom B12 (podrška stvaranju krvnih zrnaca)

  • Gvožđem (za prevenciju anemije)

  • Jodom (za razvoj mozga)

  • Vitaminom D i kalcijumom (za kosti)

Idealno je birati dodatke koji su bez glutena, laktoze i veštačkih boja, posebno ako trudnica ima osetljiv stomak.

Najbolja folna kiselina

Najbolja folna kiselina je ona koja ima dobru bioraspoloživost, stabilan oblik i čistu formulaciju. Metilfolat (L-5-MTHF) se preporučuje osobama koje imaju genetske varijacije (npr. MTHFR mutaciju) i ne mogu efikasno pretvarati sintetičku folnu kiselinu u aktivni oblik. Preparati koji kombinuju folnu kiselinu sa vitaminom B12 i B6 dodatno poboljšavaju metaboličku efikasnost.

Folna kiselina u hrani

Folati (prirodni oblik vitamina B9) prisutni su u:

  • Tamnozelenom povrću (spanać, kelj, brokoli)

  • Mahunarkama (sočivo, pasulj)

  • Citrusima (pomorandža, limun)

  • Avokadu

  • Orašastim plodovima i semenkama

  • Integralnim žitaricama

Kuvanjem se deo folata gubi, pa čak i osobe sa zdravom ishranom mogu imati potrebu za suplementacijom.

Cena folne kiseline

Cena folne kiseline zavisi od oblika (tablete, kapsule, šumeće), doze, proizvođača i dodatnih sastojaka. U našoj ponudi možete pronaći:

  • Pristupačne monovitaminske preparate

  • Kompletne prenatalne formule

  • Premium proizvode sa aktivnim metilfolatom

Nudimo i pakovanja prilagođena trudnicama i planiranju trudnoće, često uz akcije i popuste.

Folna kiselina u kapsulama

Folna kiselina u kapsulama je pogodna za osobe koje žele bržu apsorpciju i manje dodatnih sastojaka. Mnogi preparati dolaze u veganskim kapsulama i sadrže čist oblik vitamina B9 – često u kombinaciji sa vitaminom B12 ili gvožđem.

Folna kiselina u tabletama

Tablete folne kiseline su najrasprostranjeniji oblik i dostupne su u različitim dozama – od 400 mcg do 800 mcg. Postoje i složeni prenatalni vitamini u obliku tableta koji kombinuju folnu kiselinu sa ostalim važnim mikronutrijentima za trudnoću i plodnost.

Šumeći preparat folne kiseline

Šumeće tablete sa folnom kiselinom su praktične za brzo rastvaranje u vodi i osvežavajući način unošenja ovog važnog vitamina. Često imaju prijatan ukus i dodatak vitamina C ili B12, što ih čini idealnim za jutarnju rutinu, posebno kod osoba koje imaju problema sa gutanjem kapsula.

B12 i folna kiselina

Vitamin B12 i folna kiselina deluju sinergijski – zajedno učestvuju u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca i podržavaju zdrav nervni sistem. Nedostatak jednog može maskirati simptome nedostatka drugog, pa se često preporučuju u paru, posebno kod osoba sa anemijom, hroničnim umorom, ili tokom trudnoće.

Da li folna kiselina goji?

Ne, folna kiselina ne goji. Ona ne sadrži kalorije i ne utiče direktno na telesnu težinu. Eventualni porast apetita kod trudnica koje uzimaju folnu kiselinu može biti posledica hormonskih promena, a ne samog suplementa.

Kada se pije folna kiselina?

Folna kiselina se može piti pre ili posle jela, ali se preporučuje da se uzima uvek u isto vreme svakog dana – najbolje ujutru uz doručak. Ako je osetljiv stomak u pitanju, preporučuje se uzimanje uz obrok kako bi se izbegla mučnina. Važno je da se ne preskače doza, posebno u trudnoći ili tokom terapije anemije.

Folna kiselina za decu

Kod dece se folna kiselina koristi za podršku rasta, razvoj nervnog sistema i stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Preporučuje se kod anemije, lošeg apetita, umora ili opšte slabosti. Dostupna je u obliku sirupa, kapi ili šumećih tableta prilagođenih uzrastu, i koristi se uvek prema preporuci pedijatra.

Česta pitanja (FAQ) o folnoj kiselini

1. Koliko dugo treba piti folnu kiselinu pre trudnoće?

Preporučuje se uzimanje folne kiseline najmanje 3 meseca pre planirane trudnoće, kako bi se postigli optimalni nivoi u organizmu i obezbedila podrška razvoju ploda od najranijih dana.

2. Mogu li muškarci piti folnu kiselinu?

Da, folna kiselina je važna i za muškarce jer učestvuje u stvaranju DNK, podržava zdravlje sperme, smanjuje umor i doprinosi pravilnoj funkciji nervnog sistema.

3. Da li je moguće predoziranje folnom kiselinom?

Folna kiselina je vitamin rastvorljiv u vodi i višak se izlučuje urinom. Ipak, dugoročno uzimanje veoma visokih doza može maskirati nedostatak vitamina B12, pa se preporučuje pridržavanje preporučene dnevne doze.

4. Mogu li deca uzimati folnu kiselinu bez recepta?

Da, ali uvek uz konsultaciju sa pedijatrom. Postoje proizvodi prilagođeni uzrastu, dozi i potrebama dece.

0
window['SFY_USER'] = { isLogin: false }