Tokom trudnoće, potrebe žene za hranljivim materijama se značajno povećavaju. Vitamini za trudnice pružaju dodatnu podršku u najvažnijem periodu života – kada se razvija novi život. Pravilno izabrani prenatalni vitamini doprinose zdravlju buduće mame i pravilnom razvoju bebe, smanjujući rizik od urođenih mana, anemije, slabosti i komplikacija u trudnoći.
Trudnoća je fiziološki zahtevno stanje. Povećana potreba za vitaminima i mineralima rezultat je:
Formiranja placente i fetalnih organa
Povećanja zapremine krvi
Razvoja kostiju, mozga i tkiva bebe
Očuvanja zdravlja majke (kosa, zubi, imunitet)
Bez dovoljnog unosa nutrijenata, trudnica može razviti umor, slabokrvnost, bolove u kostima, a plod može biti ugrožen u razvoju.
Folna kiselina (B9) – sprečava defekte neuralne cevi
Vitamin D3 – za kosti, imunitet i apsorpciju kalcijuma
Gvožđe – sprečava anemiju i podržava razvoj krvi bebe
Vitamin B12 – za nervni sistem i krvnu sliku
Kalcijum i magnezijum – za kosti, mišiće i smanjenje grčeva
Jod – za pravilan razvoj mozga i štitaste žlezde
Omega 3 (DHA) – za razvoj mozga i vida ploda
Cink i selen – podržavaju imunitet i hormonalnu ravnotežu
Idealno je započeti uzimanje prenatalnih vitamina najmanje 3 meseca pre planirane trudnoće. Time se omogućava da organizam trudnice uđe u trudnoću sa optimalnim nivoima nutrijenata, posebno folne kiseline, koja je najvažnija u prvim nedeljama trudnoće – kada se mnoge žene još uvek ne znaju da su trudne.
Folna kiselina (400–800 mcg dnevno) sprečava ozbiljne urođene mane (spina bifida, anencefalija) i pomaže u formiranju DNK. Njena upotreba je neophodna od začeća do kraja prvog tromesečja, a često se nastavlja i do kraja trudnoće kao deo prenatalnih kompleksa.
Vitamin D3 omogućava apsorpciju kalcijuma, koji je neophodan za izgradnju kostiju bebe, ali i očuvanje koštane mase majke. Nedostatak vitamina D povećava rizik od preeklampsije i gestacijskog dijabetesa. Preporučena dnevna doza vitamina D tokom trudnoće je 1000–2000 IU, u zavisnosti od individualnih potreba.
Zbog povećane potrebe za kiseonikom i povećanja zapremine krvi, trudnicama često nedostaje gvožđe. U kombinaciji sa vitaminom B12, ono omogućava stvaranje crvenih krvnih zrnaca i sprečava anemiju, koja je čest problem u drugom i trećem trimestru.
Omega-3 masne kiseline, posebno DHA, doprinose razvoju mozga, očiju i nervnog sistema kod ploda. Takođe, smanjuju rizik od prevremenog porođaja i podržavaju psihičku ravnotežu majke. Idealno je birati proizvode sa DHA iz ribljeg ulja koji su pročišćeni od teških metala.
Multivitamini za trudnice su formulisani tako da obuhvate sve važne vitamine i minerale u jednoj do dve dnevne doze. Mogu sadržati:
Folnu kiselinu
Gvožđe
D3 i kalcijum
Jod i selen
Vitamin C, E, B kompleks
Omega 3 (u naprednim formulama)
Pogodni su za svakodnevnu upotrebu i preporučuju se od planiranja trudnoće do kraja dojenja.
Tablete su praktične, stabilne i najčešći oblik prenatalnih vitamina. Često sadrže i više slojeva (slow-release) za postepeno oslobađanje nutrijenata, što omogućava bolju apsorpciju i manju iritaciju želuca.
Kapsule se lako gutaju i često sadrže čiste formulacije bez veštačkih boja i punila. Dostupne su kao mono dodaci (npr. samo folna kiselina ili omega-3), ali i kao deo kompleksnih prenatalnih multivitamina.
Šumeće tablete omogućavaju osvežavajući unos vitamina, lako rastvorljiv u vodi. Idealne su za žene koje imaju mučninu i teško gutaju tablete. Obično sadrže vitamin C, B kompleks, gvožđe i magnezijum, uz prijatan voćni ukus.
Najbolji prenatalni vitamini su oni koji:
Imaju kompletan sastav preporučen za trudnoću
Koriste aktivne i bioraspoložive oblike nutrijenata (npr. metilkobalamin, metilfolat)
Ne sadrže veštačke boje, gluten, laktozu ili konzervanse
Dolaze od proverenih proizvođača sa kliničkom kontrolom kvaliteta
Važno je birati preparate koji su u skladu sa preporukama lekara i individualnim potrebama.
Cena zavisi od:
Složenosti formule (monovitamin vs. multivitamin)
Broja aktivnih sastojaka
Brenda i kvaliteta sirovina
Veličine pakovanja (30, 60, 90 kapsula/tableta)
Na našem sajtu možete pronaći vitamine za trudnice u svim cenovnim kategorijama – od osnovnih do naprednih formula, uz redovne akcije i popuste.
Poželjno ih je piti uz obrok, najbolje ujutru
Ako izazivaju mučninu – uz večeru ili lagan obrok
Ne preporučuje se uz mleko, kafu ili čaj (smanjuju apsorpciju gvožđa)
Uvek se pridržavati preporučene dnevne doze
Neki vitamini (posebno gvožđe) mogu izazvati blagu mučninu ili zatvor. U tom slučaju, preporučuje se promena formule (npr. bisglicinat umesto sulfata) i uzimanje uz obrok. Vitamini ne sadrže kalorije i ne goje.
Da, ali je uvek preporučljivo konsultovati se sa ginekologom, posebno ako uzimate i druge lekove ili imate posebne zdravstvene potrebe.
Apsolutno – mnoge trudnice koriste kombinaciju multivitamina, probiotika i omega-3. Važno je proveriti da nema preklapanja doza i ne uzimati više preparata sa istim vitaminima bez saveta stručnjaka.
Pristupili ste verziji sajta namenjenoj srpskom tržištu. Želite li da Vas preusmerimo na sajt Apotekarske ustanove Srbotrade koji je specijalizovan za isporuku porudžbina van teritorije Srbije?